Chodzi o to, żeby wiedzieć i rozumieć. Nie o to, żeby być "świętym prostaczkiem". Wiedzieli o tym pierwsi chrześcijanie czerpiący pełnymi garściami choćby z Platona i poszukujący Matki w Łonie Ziemi.
Świat jest zadziwiony, nawet zniesmaczony postawą papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie. I jej wspieraniem przez patriarchę Cyryla. Niesłusznie...
Jak mówić o niewysławialnym? Jak nazwać nienazywalne? Tao to termin chiński. To w Chinach powstał taoizm. Ale koncepcja ta pod różnymi nazwami wspólna jest wszystkim tradycjom duchowym świata.
Wszyscy wiemy, że koło ma 360 stopni. Ale dlaczego akurat tyle? Dlaczego Sumerowie używali systemu sześćdzisiętnego, a Bóg Izraela ma o 12 imion więcej?
Raz w roku w połowie stycznia w Cebu City na Filipinach odbywa się Sinulog czyli święto na cześć Santo Ninio. To starożytny rytuał szamański przebrany za chrześcijańską procesję.
Księga Wyjścia opisuje dziesięć plag, które spadły na Egipt. Te „plagi” są historycznym faktem, wspominanym także w mitach Mezoameryki. Tylko – oczywiście – ich wyjaśnienie jest zupełnie inne...
Jak wiadomo nauka zmienia się trybem rewolucyjnym. Czasem odkrywamy coś czego nauka wyjaśnić nie umie. Jednym z takich wydarzeń było odkrycie pewnego pola bitwy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kilka detali.
Majmonides napisał kodeks prawa, czyli uporządkował, sformalizował, dookreślił itd. wymyślił po prostu współczesny judaizm. Zidentyfikował w Torze 613 przykazań Prawa Mojżeszowego - 613 wymagań: 248 nakazów i 365 zakazów.
Święty Augustyn o kobietach mówił, że są istotami poślednimi, niestworzonymi na obraz Boga, mają służyć mężczyznom. I nie był w tym odosobniony. A ona była najważniejszą osobą w mieście, ważniejszą niż biskup.
Eskalacja konfliktu politycznego, maskowanego względami religijnymi, doprowadziła do aresztowania przez Rzymian dwóch braci. Działo się to około roku 33 w Jerozolimie. Bracia nazywali się Jezus i Jakub. A może Józef? Albo Dawid?