Życie jest ważniejsze...

20 zasad Indian Ameryki Północnej (5 357)

Od dawna powtarzam, że przy tak zwanych prymitywnych kulturach to my jesteśmy prymitywni... W Afryce przed przybyciem białych była bieda, ale nigdy nie było głodu na przykład. W kulturach zbieracko-łowieckich na „pracę” poświęca(ło) się do czterech godzin dziennie. Szamani wszystkich kultur uzdrawiają relacje, całe rodziny czy wioski bo rozumieją, że chora wątroba nie żyje sobie sama w izolacji. Ustawienia systemowe Hellingera powstały na bazie doświadczeń zuluskich szamanów.

Poniżej przykład od Indian Ameryki Północnej, z którego można się wiele nauczyć... Trzeba tylko zaznaczyć, że kiedy Indianie mówią o modlitwie to mają na myśli kompletnie co innego niż nam się wydaje. A Wielki Duch to Ona...

Kodeks etyczny Indian amerykańskich

 1. Wstań ze słońcem by się pomodlić, módl się samotnie, módl się często. Wielki Duch będzie słuchał(a) jeśli tylko przemówisz.
 2. Bądź tolerancyjny dla tych, którzy zgubili swoją ścieżkę. Ignorancja, pycha, gniew, zazdrość i chciwość pochodzą z zagubionej duszy. Módl się by odnaleźli przewodnika.
 3. Szukaj siebie, samodzielnie. Nie pozwól by inni wybrali ścieżkę dla ciebie. To twoja i tylko twoja droga. Inni mogą iść wraz z tobą, ale nikt nie może iść za ciebie.
 4. Bardzo dbaj o gości. Podaj im najlepsze jedzenie, oddaj najlepsze łóżko, traktuj ich z godnością i szacunkiem.
 5. Nie bierz tego co nie jest twoje czy to od osoby, czy od społeczności, przyrody czy z kultury. Jeśli nie zapracowałeś na to ani nie zostało ci ofiarowane - nie jest twoje.
 6. Szanuj wszystko co istnieje na ziemi, tak ludzi jak i rośliny.
 7. Respektuj myśli, życzenia i słowa innych osób. Nigdy nie przerywaj, nie przedrzeźniaj słowem czy mimiką. Daj każdemu prawo do osobistej ekspresji.
 8. Nigdy nie mów źle o nikim. Negatywna energia, którą posyłasz w świat zwielokrotniona wróci do ciebie.
 9. Każdy popełnia błędy. Każdy błąd można wybaczyć.
 10. Złe myśli powodują choroby umysłu, ciała i ducha. Ćwicz optymizm.
 11. Natura nie jest DLA nas jest CZĘśCIÄ„ nas. Zwierzęta, rośliny i inne żywe stworzenia są częścią twojej światowej rodziny.
 12. Dzieci są nasieniem przyszłości. Zasiej miłość w ich sercach i podlewaj mądrością i życiowymi lekcjami. Kiedy dorosną, daj im przestrzeń do wzrostu.
 13. Unikaj ranienia serc innych. Trucizna twojego bólu wróci do ciebie.
 14. żyj prawdą stale. Uczciwość jest testem woli we Wszechświecie.
 15. Utrzymuj się w równowadze. Twoje Mentalne ja, Duchowe ja, Emocjonalne ja i Psychiczne ja powinny być silne, czyste i zdrowe. Ćwicz ciało by wzmocnić umysł. Wzrastaj w bogactwie ducha by leczyć emocjonalne zranienia.
 16. Podejmuj świadome decyzje odnośnie tego kim będziesz i jak będziesz reagować. Bierz odpowiedzialność za swoje czyny.
 17. Szanuj prywatność i osobistą przestrzeń innych. Nie dotykaj osobistej własności innych, w szczególności przedmiotów świętych i związanych z religią. To jest zakazane.
 18. Bądź szczery przede wszystkim ze sobą. Nie możesz wspierać czy pomagać innym jeśli nie możesz wspierać ani pomóc najpierw sobie.
 19. Szanuj wierzenia innych. Nie narzucaj własnej wiary.
 20. Dziel się pomyślnością z innymi. Bierz udział w dobroczynności.

 

Zasady pochodzą ze strony http://theearthtribe.net

Szukaj według tagów:

#Indianie #Hellinger #szaman #szamanizm
© 2017-2023   Jan Syski // wszystkie prawa zastrzeżone