Życie jest ważniejsze...

Czarne Madonny - pogański kult w rzymskim kościele (2 015)

Już kiedyś wspominałem o Czarnych Madonnach przy okazji Jasnej Góry. Zazwyczaj (w Europie) występują jednak w postaci posążków, nie obrazów. Oczywiście tłumaczenia, że Jasnogórska Czarna Madonna jest czarna ponieważ jej oblicze pociemniało przez wieki od sadzy ze świec jest tak głupie, że nie będę tracił czasu na mierzenie się z tą bzdurą. Także pogląd, że jest czarna bo pochodzi ze wschodu nie ma sensu. Jeśli to matka Jezusa to owszem mogła być śniada, choć nie bardzo bo to jednak Palestyna a nie Niger, ale nie czarna.

Czarne madonny są czarne i kropka. Jako takie zostały wyrzeźbione czy namalowane. I w Europie występują szczególnie na południu Francji, w Prowansji i/lub Okcytanii. Są to często posążki mocno przedchrześcijańskie inkorporowane (a to niespodzianka) do kultu rzymskiego. I współcześnie są związane ściśle z postacią Marii Magdaleny. Szczególnie we Francji.

Nasza Pani, Notre Dame (de Paris, de London, de Chartres itd.) patronka chyba wszystkich templaryjskich katedr to Semiramida (Babilon) czyli Izyda (Egipt). Zostańmy przy Egipcie - to córka bogini Nuit (Nut) czyli nieba (i ta postać musi doczekać się osobnego wpisu) i boga Gaba boga Ziemi. Na razie wspomnijmy, że Nut to nieboskłon, a Izyda bogini magii kobiecej (księżycowej) i matka (a czasem siostra Horusa), jedna postać z Trójcy. I, co ciekawe, jej duszą jest gwiazda Syriusz...

Pod katedrą w Chartres znajduje się Grota Druidów - przedchrześcijańskie miejsce kultu bogini (Notre Dame), dlatego to właśnie tam zbudowano tę katedrę, prądy telluryczne są tam ponoć najsilniejsze na Ziemi. To madonna „ciemna”, „nocna” - dlatego towarzyszy jej często półksiężyc. Istniejący w katedrze labirynt "prowadzi do Bogini".

Izyda jest czarna bo (magicznie) pokonuje śmierć. A więc ma władzę nad śmiercią, poza tym jest związana z płodnością, z płodną (czarną, bo po wylewie Nilu) ziemią.

Izyda przedstawiana jest zwykle (czy raczej była) w klasycznej postaci madonny - w koronie i z dzieckiem na ręku. Oczywiście chłopcem, co wyjaśniałem już wcześniej. Zasadniczo kult czarnej madonny ma lokalny zasięg i kościół rzymski odnosi się doń niechętnie, jeśli nie wrogo. Wyjątkiem jest Częstochowa, gdzie na Czarnej Madonnie zbudowano - co tu dużo mówić - biznes. 

Jedno jest pewne - katedry i kościoły Notre Dame stoją na miejscu pogańskich świątyń, w których czczono boginię matkę (Dianę, Kybele, Izydę). I posążki często znajdowały się w grocie nad którą postawiono później kościół, a figurka była otoczona tak silnym kultem, że nie dało się jej po prostu wyrzucić, więc ją włączono do panteonu.

Symbolem bogini jest koło, budowane ku jej czci świątynie często stawiano na planie koła. I takie budownictwo uznawane jest w kościele rzymskim za herezję od zgładzenia zakonu Templariuszy w XIV wieku. Ale kto by się tym przejmował... Od ręki mogę wymienić dwa kościoły zbudowane na planie koła - kościół Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie (1818) i świątynia Opatrzności Bożej w tejże Warszawie (wciąż w budowie). Co ma sens w zasadzie, bo Opatrzność, to Duch czyli Bogini, ale to wciąż herezja...

Imiona i przydomki nadawane Matce Boskiej w kościele rzymskim pochodzą oczywiście z pogaństwa - jak choćby Stella Maris (Gwiazda Morza), Królowa Niebios, Gwiazda Zaranna itd. I takoż przedstawienia. Jeśli zastanawialiście się dlaczego Madonna stoi na sierpie księżyca i ma gwiazdy we włosach lub wokół głowy to właśnie dlatego.

I jest to chyba dobry moment, żeby pochylić się nad zagadnieniem dziewiczych matek. Temat ten wyjaśniany był często dość karkołomnie. Sam to robiłem w Tajemnicy Złotej Krwi Chrystusa i może tu też kiedyś napiszę. W przypadku na przykład Izydy żaden wyznawca nie miał z tym problemu ponieważ wiedział, że Izyda NIE jest/był człowiekiem tylko pewną ideą, a cały mit istniał po to by wspierać ludzi w rozwoju mówiąc im w przypowieściach na przykład o tym jak funkcjonuje ich mózg, czy jak działają prawa Wszechświata. Nikt nie oczekiwał, że dziewica faktycznie powije chłopca bo to absurd.

Poza tym bogini ma trzy oblicza/formy/fazy - jest dziewicą (niezdolną jeszcze rodzić), matką (już zdolną rodzić) i matroną (już niezdolną rodzić).  Nów, pełnia i zaćmienie księżyca. Każda kobieta w pewnym sensie jest personifikacja bogini, a bogini symbolizuje pełen cykl życia kobiety.

Rzymska Maria jest aseksualna. Czarne Madonny są zdumiewająco często powiązane z Marią Magdaleną, a ta ze świętym Graalem. Ale to temat na inną opowieść.

© 2017-2023   Jan Syski // wszystkie prawa zastrzeżone