Życie jest ważniejsze...

Dogoni wiedzą wszystko (2 736)

W połowie XIX wieku powstała hipoteza, że Syriusz jest gwiazdą podwójną. Nie widać tej gwiazdy gołym okiem i trzeba było czekać dwadzieścia lat na potwierdzenie tego faktu w obserwacjach. Afrykańskie plemię Dogonów miało dokładną, dość skomplikowaną, orbitę Syriusza B wymalowaną w świętej jaskini.

Syriusz, bardzo jasna gwiazda na ziemskim niebie, był ważny w wierzeniach wielu ludów. Gwiazda ta zwiastowała na przykład nadejście pory wegetacji (na półkuli północnej).

Co prawda podważono później autentyczność odkrycia francuskich etnografów próbując udowodnić, że Dogoni dowiedzieli się o Syriuszu właśnie od nich. Ale nawet jeśli tak było to fakt ten nie ma zupełnie żadnego znaczenia w obliczu wiedzy ukrytej w mitach Dogonów, mitach co do których autentyczności nie ma żadnych wątpliwości bo powtarzają się na przykład w starożytnym Egipcie (Izyda i Neftyda - Syriusz A i B, czy oznaczające to samo kobry na koronie królewskiej)...

Dogońskie mity skonstruowane są tak, by przechować i przekazać podstawową wiedzę o świecie. Ale nie wiedzę w stylu „słońce wschodzi, poluj na antylopy” tylko na przykład budowę podstawowych cząstek jak atomy, fenomen korposkularno-falowy materii, wibrowanie cząstek (a więc fala) czy liczba i znaczenie chromosomów u człowieka, determinowanie płci itd. A są tam też podstawy matematyki czy wiedza z zakresu uprawy roli. I Wielki Wybuch. O sprawach mistycznych czy natury ezoterycznej czy metafizycznej nie wspomnę nawet.

A jest tego więcej z kwantami i nawet teorią strun włącznie!

I nie ma wątpliwości, że to są przypadki czy nadinterpretacja fanów teorii o kosmitach zasiedlających Ziemię. To są fakty. Naukowe.

Może Dogoni dowiedzieli się o Syriuszu B od Francuzów. Ale starożytni Egipcjanie nie mieli takiej możliwości...

Osoby zainteresowane tym tematem - a warto poznać dowody na to, że mitologia wszystkich ludów na Ziemi ma wspólne źródło - odsyłam do znakomitej książki Lairda Scrantona „Zagadkowa wiedza Dogonów”.

© 2017-2023   Jan Syski // wszystkie prawa zastrzeżone