Życie jest ważniejsze...

Jakie znaczenie (na prawdę) mają polskie barwy narodowe

02.05.2019, 20:32 / 07.01.2021, 17:58 (1 544)

Każdego roku na początku maja, za przyczyną święta Flagi, rozpoczyna się pseudopatriotyczny bełkot na temat znaczenia kolorów polskiego godła i flagi. Pamiętam z dzieciństwa wierszyk, że

czerwień to miłość, biel serce czyste

Teraz czerwień to waleczność, a biel czystość. Tylko, że to nieprawda. To jest (jahwiczny) nonsens. Słowianie, rozumieli i wykorzystywali te barwy na prykład w zdobnictwie - bo nie dzielili sacrum od profanum. Padliby ze śmiechu gdyby im powiedzieć, że biel to czystość. Podobnie jak Bohun gdy pan Podpipięta zapytał „a waść ślubów czystości nie składał?”.

„Czystość”, o której co roku mowa to wymysł tzw. religii abrahamowych. Tak jak rozdzielenie świętego od ziemskiego itd.

Jak wiadomo żyjemy w świecie dualistycznym. Dwie przeciwstawne (ale NIE przeciwne! a uzupełniające się) siły nazywane są umownie męską i żeńską. Bogiem i Boginią. Yin i Yang. Podział ten, niemający nic wspólnego z podziałem na dobro i zło, występuje we wszystkich ścieżkach duchowych i nawet religiach choć tam często jest wykrzywiony i zakryty - w celu realizacji jakichś interesów. Zazwyczaj w celu deprecjonowania siły żeńskiej/Bogini.

To obszerny temat, dość wspomnieć, że energie te są symbolizowane w kulturze europejskiej (ale nie tylko) przez kolor biały-męski i czerwony-żeński. A więc biel i czerwień na sztandarach, często w postaci szachownicy, symbolizuje pełnię, całość, jedność, zjednoczenie. Większość krajów słowiańskich ma te barwy na flagach, niektóre mają jeszcze zieleń - trzecią siłę, będącą syntezą tych dwóch (Trójca święta).

I słów kilka o tym jak głębokie ma to znaczenie. Z badań psychologicznych (University of Rochester chociażby) wynika, że kobieta ubrana na czerwono budzi silne emocje (i u mężczyzn i u kobiet). Jest postrzegana jako bardziej kobieca, bardziej pożądana, bardziej erotyczna, warta większej „inwestycji” (czasu, pieniędzy itd.). Po prostu działa na mężczyzn silniej. Z kolei badania British Columbia University pokazują, że kobiety w czasie owulacji chętniej ubierają się na czerwono i różowo i na te kolory malują usta. Robią to oczywiście nieświadomie zazwyczaj.

Co ciekawe z badań wynika, że i mężczyźni wydaj się kobietom bardziej atrakcyjni jeśli otoczeni są kolorem czerwonym. A mężczyźni, którzy wybierają kolor czerwony mają zwykle wyższy poziom testosteronu. A czerwony ubiór sportowców zwiększa ich szansę na zwycięstwo...

dodaj komentarz

Komentarze:

Ten tekst nie był jeszcze komentowany