Życie jest ważniejsze...

Jakie znaczenie (na prawdę) mają polskie barwy narodowe (1 675)

Każdego roku na początku maja, za przyczyną święta Flagi, rozpoczyna się pseudopatriotyczny bełkot na temat znaczenia kolorów polskiego godła i flagi. Pamiętam z dzieciństwa wierszyk, że

czerwień to miłość, biel serce czyste

Teraz czerwień to waleczność, a biel czystość. Tylko, że to nieprawda. To jest (jahwiczny) nonsens. Słowianie, rozumieli i wykorzystywali te barwy na prykład w zdobnictwie - bo nie dzielili sacrum od profanum. Padliby ze śmiechu gdyby im powiedzieć, że biel to czystość. Podobnie jak Bohun gdy pan Podpipięta zapytał „a waść ślubów czystości nie składał?”.

„Czystość”, o której co roku mowa to wymysł tzw. religii abrahamowych. Tak jak rozdzielenie świętego od ziemskiego itd.

Jak wiadomo żyjemy w świecie dualistycznym. Dwie przeciwstawne (ale NIE przeciwne! a uzupełniające się) siły nazywane są umownie męską i żeńską. Bogiem i Boginią. Yin i Yang. Podział ten, niemający nic wspólnego z podziałem na dobro i zło, występuje we wszystkich ścieżkach duchowych i nawet religiach choć tam często jest wykrzywiony i zakryty - w celu realizacji jakichś interesów. Zazwyczaj w celu deprecjonowania siły żeńskiej/Bogini.

To obszerny temat, dość wspomnieć, że energie te są symbolizowane w kulturze europejskiej (ale nie tylko) przez kolor biały-męski i czerwony-żeński. A więc biel i czerwień na sztandarach, często w postaci szachownicy, symbolizuje pełnię, całość, jedność, zjednoczenie. Większość krajów słowiańskich ma te barwy na flagach, niektóre mają jeszcze zieleń - trzecią siłę, będącą syntezą tych dwóch (Trójca święta).

I słów kilka o tym jak głębokie ma to znaczenie. Z badań psychologicznych (University of Rochester chociażby) wynika, że kobieta ubrana na czerwono budzi silne emocje (i u mężczyzn i u kobiet). Jest postrzegana jako bardziej kobieca, bardziej pożądana, bardziej erotyczna, warta większej „inwestycji” (czasu, pieniędzy itd.). Po prostu działa na mężczyzn silniej. Z kolei badania British Columbia University pokazują, że kobiety w czasie owulacji chętniej ubierają się na czerwono i różowo i na te kolory malują usta. Robią to oczywiście nieświadomie zazwyczaj.

Co ciekawe z badań wynika, że i mężczyźni wydaj się kobietom bardziej atrakcyjni jeśli otoczeni są kolorem czerwonym. A mężczyźni, którzy wybierają kolor czerwony mają zwykle wyższy poziom testosteronu. A czerwony ubiór sportowców zwiększa ich szansę na zwycięstwo...

© 2017-2023   Jan Syski // wszystkie prawa zastrzeżone