U pierwszych chrześcijan kobiety były ważne, bywały nawet biskupami (1 239)
Już pisałem, że o Marii Magdalenie jeszcze napiszę... Ale teraz tylko trochę. Autor ewangelii Jana posługuje się określenie „uczeń, którego Pan szczególnie miłował”. Według tradycji był to Jan ewangelista, autor Levitikonu / ewangelii Jana. Ale Maria Magdalena też była uczniem bardzo ważnym, a jeśli uznać Ewangelię Marii Magdaleny i inne przekazy, a także współczesne badania, była także żoną/partnerką Jezusa i to wokół niej właśnie gromadzili się apostołowie po ukrzyżowaniu Jezusa i to ona ich uczyła, tego czego Jezus nauczył ją, a apostołów nie (sic!).
To ona, wraz z innymi kobietami, „usługiwała apostołom ze swojego mienia”(ewangelia Łukasza 8.2-3). Była więc niezależną i majętną kobietą. Miała tez olejek nardowy i to dość dużo, a to był naprawdę poważny koszt - taki flakonik kosztował tyle ile roczny dochód pracownika rolnego. I oczywiście nie była prostytutką...
U pierwszych chrześcijan (czyli do średniowiecza włącznie właściwie) kobiety bywały ważnymi postaciami w społecznościach. Mimo faktu, że Piotr „nienawidził kobiet” („Kobiety nie są godne życia” ewangelia Tomasza 114), a Paweł był zbyt „rzymski” i „nienawidził kobiet” (Ewangelia Magdaleny).
Wiemy z różnych źródeł, że w kościele pawłowym z pism usuwano i redagowano zapisy wskazujące na kobiety, by tak rzec, na stanowiskach. Bywały i biskupami wśród pierwszych chrześcijan, ślady tego, mimo prób ich wymazania, wciąż są w Biblii. Są też w apokryfach, traktacie Agrippy (Heinrich Cornelius Agrippa vov Nettesheim, XVI-wieczny mag, filozfof i alchemik), na kościołach...
W Rzymie jest bazylika Prudencji i Praksedy, a w niej mozaika z czterema kobietami, z których jedna nazwana jest Theodora Episkopa czyli biskup Teodora. Męska forma w łacinie to episcopus, episcopa to forma żeńska. Litera „a” w imieniu Teodora jest częściowo zamazana...
W kościele anglikańskim kobiety mogą być wyświęcane od 1992 roku. I zmiana ta została wprowadzona większością jedynie dwóch głosów. Przy okazji - św. Paweł zaleca biskupom, by mieli żony i dzieci, by mogli lepiej się troszczyć o Kościół. (II List do Tymoteusza, który jest prawdopodobnie pseudoepigrafem, ale jest w kanonie). Ale Konstantyn zmienił i to w 325 roku nakazując (znaczy sobór nakazał oczywiście...) celibat.
Pseudoepigraf to utwór podpisany (lub tylko przypisany) nazwiskiem kogoś sławnego, ważnego w celu nadania mu większej rangi. Powszechna praktyka w starożytności.
Część szczegółów zaczerpnąłem z książki Picknett, Prince Templariusze.
Szukaj według tagów:
#pierwsi chrześcijanie #Maria Magdalena #Piotr #Paweł #pseudoepigraf #kobiety biskupiAktualizowane ostatnio
- Nie bardzo teologiczna różnica między Wschodem i Zachodem czyli to są ważne rzeczy, bądźmy poważni (102)
- Goecja, wycie, zakazana magia i gematria (346)
- Dlaczego koło ma 360 stopni? I co wspólnego mają wszystkie kultury starożytne? (3 933)
- Nie miejcie żalu do Franciszka. Ani do Cyryla... Czyli czym naprawdę jest kościół. (2 584)
- Kobiety mają służyć mężczyznom, a ona była najważniejszą osobą w Aleksandrii - Hypatia (1 732)
- Marzanna na Jasnej Górze i Czarne Madonny już od Paleolitu - Matka Boska śmierci i zniszczenia (4 686)
- Językiem Biblii jest greka a imię Boga... zaginęło (422)
- Pogromca smoka - św. Jerzy to mit, a w dodatku ma zupełnie inaczej na imię... (1 570)
- Chrześcijaństwo jako judaistyczna sekta... (466)
- Na początku było Słowo czyli dlaczego religie misyjne, są misyjne (4 013)
- Prorok, mędrzec, nauczyciel, człowiek-Bóg skazany przez Rzym - o kogo chodzi? (495)
- Dlaczego smoki kochają złoto czyli piekło, wiedza tajemna Watykanu i bóg Słońce (4 695)
- Fałszowane ewangelie - nie opisują życia Jezusa, są tekstami propagandowymi (1 866)
- Dlaczego są cztery ewangelie, skąd się wzięły znaki ewangelistów i co ma do tego Giza (3 122)
- Przebudzenie, iluzja, stworzenie świata - wszystko nie tak... (514)

WiedzaNIEtajemna