Życie jest ważniejsze...

Uważność czyli niczego nie osiągniesz bez koncentracji (2 434)

Jak mówił Albo Apacz - jeśli chcesz śpiewać w Carnegie Hall musisz ćwiczyć. Aby osiągnąć mistrzostwo w czymkolwiek, trzeba ćwiczyć. Oczywiście talent pomaga. Bardzo. Jednak to nie talent czyni mistrza. To praktyka. Nieważne co się robi, żeby być dobrym, żeby odnosić sukcesy - trzeba to robić.

Korzyści płynące z umiejętności koncentrowania się są ogromne. Jeśli potrafisz się skoncentrować możesz skierować całą swoją energię w konkretne miejsce. Całe twoje życie to manifestacja tego, gdzie kierujesz swoją energię. I to niezależnie czy patrzysz na to z perspektywy duchowej czy na przykład biznesowej.

Od dziecka powtarzają nam, że mamy się koncentrować. że trzeba się skoncentrować bo bez tego niemożliwe jest ukończenie (jakiegoś) zadania, osiągnięcie sukcesu. I tak w istocie jest. Problem jednak w tym, że nikt nas nie uczy jak to zrobić...

Pomijając różnego rodzaju dystraktory - jak choćby migające w tej czy innej formie obrazki - nie radzimy sobie z koncentracją z dwóch powodów. Bo nigdy nie nauczyliśmy się jak to robić i nie praktykowaliśmy tego dostatecznie. Technologia może być wrogiem koncentracji, ale nie musi. Chodzi o to kto kim rządzi. Jeśli jesteś niewolnikiem... jesteś niewolnikiem. Twój smartfon uczy Cię i trenuje zapamiętale w byciu zdekoncentrowanym. Odpowiedz sobie na pytanie czy to ty używasz technologii czy ona używa ciebie? Czy potrafisz wyłączyć telefon? Na pewno? A próbowałeś?

To (też) jest kwestia decyzji.

 

Dziś lekką ręką diagnozuje się ADHD u dzieci i karmi różnego rodzaju lekami. Być może nie potrzebujemy leków, być może potrzebujemy treningu.

Trening koncentracji zaczyna się od zrozumienia jak działa umysł. Kiedy zrozumiesz jak działa możesz zacząć go kontrolować. A jak nauczysz się go kontrolować możesz zacząć się koncentrować. I trzeba rozumieć, że umysł i świadomość to nie to samo.

Hinduistyczny mnich Dandapani proponuje porównanie świadomości do świetlistej kuli, a umysłu do płaskiej powierzchni z przegródkami. W jednej jest gniew, w drugiej radość, w trzeciej sex, w czwartej nauka, dalej strach, sztuka, wspomnienie wczorajszego spaceru itd. świadomość krąży nad tymi przegródkami i kiedy się nad jakąś zatrzyma rozświetla ją i to co się w niej znajduje. I wtedy właśnie stajemy się świadomi tego czegoś. I każdego dnia pozwalamy komuś lub czemuś zabierać, kierować naszą świadomość na określony rejon umysłu. Dekoncentrujemy się.

Sztuka koncentracji to umiejętność zatrzymania tej świetlistej kuli nad konkretnym obszarem umysłu przez dłuższy czas. Za każdym razem kiedy świadomość gdzieś ucieka, sprowadzamy ją z powrotem nad ten konkretny obszar. Możemy to zrobić. Możemy skierować świadomość tam, gdzie chcemy.

Metodą praktykowania koncentracji jest wykonywanie jednej czynności naraz. Kiedy z kimś rozmawiasz - daj tej osobie całą swoją uwagę. Zostaw na tę chwilę telefon, telewizor, Internet, pejzaż za oknem... Kiedy świadomość zacznie uciekać, skieruj ją z powrotem na tę osobę. Tak samo kiedy idziesz - idź. Kiedy zmywasz, zmywaj. Nie rozważaj w tym czasie opcji na weekend, nie rozpamiętuj wydarzeń dnia. Cokolwiek robisz, poświęcaj temu całą uwagę. I zrób z tego nawyk.

Im więcej takich małych ćwiczeń wykonasz, im częściej będziesz tak praktykować uważność, koncentrację, tym szybciej osiągniesz mistrzostwo. Cokolwiek robisz, potraktuj to jako świetną okazję do praktykowania koncentracji przez praktykowanie uważności.

A jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko koncentracji - naucz się jej sam/a. Dzieci nie słuchają nas gdy mówimy im co mają robić, dzieci nas naśladują. Nie możesz oczekiwać, że twoje dziecko będzie się koncentrować, jeśli ty tego nie umiesz. I jeśli go tego nie nauczysz. Bądź przykładem. Może się okaże, że wcale nie jest nadpobudliwe.

Sukces, szczęśliwe życie, spokój, wolność od lęku zaczynają się od umiejętności koncentrowania się, od uważności.

 

Inspiracją do napisania tego tekstu było wystąpienie Dandapaniego na konferencji TEDx w Reno.

© 2017-2023   Jan Syski // wszystkie prawa zastrzeżone