Zakon Jed

Religia Jed w Polsce

To nie jest strona fanów sagi George'a Lucasa, to jest strona wyznawców jedizmu czyli religii Jed. Oczywiście jedizm oraz Jed - wyznawcy jedizmu, różnią się od bohaterów Gwiezdnych Wojen. Mimo licznych podobieństw w inny sposób rozumiemy fundamentalne zasady religijne. I przede wszystkim nasze wyznanie nie jest literacką fikcją, opiera się na swoistej filozofii i jasno sprecyzowanych zasadach.

Ponieważ słowo Jedi stanowi własność intelekturalną korporacji Disneya, używamy nazwy Jed.

Religia Jed w Polsce

Podstawowym aspektem religii Jed jest Moc. Literatura SF definiuje moc jako pole energii wytwarzane przez wszystkie żyjące organizmy we Wszechświecie. Ale to jest (jak mówili Jedi Lucasa) definicja androidów. Człowiek definiuje Moc inaczej, bo rozumie czym jest i może ją czuć.

Moc jest polem energii obecnym wszędzie we Wszechświecie, ale nie jest wytwarzana przez żywe organizmy ponieważ jest wieczna i nieskończona. Istniała zanim powstało życie i będzie istnieć gdy Wszechświat wróci znów do punktu. Używając analogii do innych religii można rozumieć Moc jako bezosobowego boga. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie.

Trzy filary Jed to Moc, Wiedza i Samodyscyplina. Moc jest wszędzie, Wiedza jest podstawą poznania i mądrości, Samodyscyplina jest niezbędna do rozwoju. Z tych trzech powstaje doskonała równowaga, która jest fundamentem Wszechświata.

Jed są rycerzami pokoju, jednak słowo pokój ma znacznie szersze znaczenie niż w potocznym rozumieniu. Pokój zaczyna się w samym Jed, to dążenie do doskonałej równowagi i uwalnianie od przywiązań.

Nie emocje, Pokój.
Nie ignorancja, Wiedza.
Nie zapamiętanie, Spokój.
Nie chaos, Harmonia.
Nie śmierć, Moc.

Traktujemy nasze wyznanie poważnie, dążymy do legalizacji związku wyznaniowego w Polsce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej dołącz do nas na FB.

Moc jest z Tobą, zawsze.